Wrastające włoski

Niektóre osoby mają tendencję do tzw. wrastania włosków. Polega to na tym, że włoski zamiast na zewnątrz naskórka rosną pod jego powierzchnią lub tkwią zwinięte w mieszku włosowym. Prezentuje się to dosyć nieestetycznie - skóra staje się zaczerwieniona, często dochodzi również do stanów zapalnych mieszka włosowego i na skórze pojawiają się krostki. W rezultacie może to doprowadzić do powstania przebarwień i bliznek.

Wrastanie włosków najczęściej występuje po goleniu maszynką lub depilatorem, rzadziej po zastosowaniu zabiegów depilacji woskiem. W praktyce wygląda to tak, że ciągnięty włosek nie zostaje usunięty z cebulką, a rozciąga się i pęka przy nasadzie skóry. Zwija się wówczas jak sprężynka, wraca do kanalika włosowego i zaczyna rosnąć w całkowicie innym kierunku.

Aby zapobiec wrastaniu włosków zaleca się:

regularne złuszczanie naskórka przez stosowanie peelingów lub masaży "pod włos" szorstką gąbką,

regularne wcieranie w skórę zmiękczających i nawilżających balsamów - sprawiają one, że naskórek staje się miękki i odrastające włoski bez problemu przebijają się na powierzchnię skóry,

wzięcie długiej, ciepłej kąpieli bezpośrednio przed zabiegiem depilacji - pory skóry rozszerzają się i wówczas włoski są łatwiejsze do usunięcia.

Jeśli tendencja do wrastania włosków jest duża można kilka razy dziennie przecierać depilowane miejsca płynem łagodzącym sporządzonym z tabletki aspiryny rozpuszczonej w pół szklanki wody z niewielkim dodatkiem gliceryny.

Jak usuwać wrośnięte włoski?

Jeśli włosek jest widoczny pod warstwą naskórka, ale nie pojawiło się wokół niego zaczerwienienie (nie ma stanu zapalnego) wystarczy zastosować w tym miejscu peeling lub masaż szorstką gąbką. Po usunięciu warstwy martwego naskórka włosek powinien przebić się na zewnątrz. Jeżeli jednak nie uda się tego osiągnąć, należy podważyć go odkażoną igła i wyciągnąć na powierzchnię. Następnie włosek należy wyrwać pęsetą, a skórę dobrze odkazić spirytusem.

Jeżeli na skórze pojawiła się ropna krostka i zaczerwienienie oznacza to, że wystąpił stan zapalny. Przez 2-3 dni należy odkażać to miejsce spirytusem i smarować maścią z antybiotykiem. Gdy skóra odzyska swój naturalny kolor, a ropa się wchłonie, należy podważyć włosek wysterylizowaną igłą, wydobyć go na zewnątrz i usunąć pęsetką.

Po usunięciu włoska, bez względu na to, czy pojawił się stan zapalny czy nie, na wszelki wypadek przez kilka dni należy smarować to miejsce maścią z antybiotykiem.