Depilacja laserowa

Bardzo modna w ostatnim czasie depilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania owłosienia. Jest bezbolesna, włoski praktycznie nie odrastają, jest jednak bardzo kosztowna. Całkowity zabieg to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Metoda ta może być stosowana do wszystkich partii ciała, w szczególności zaś do nóg, bikini, twarzy i pach, gdzie włoski są najdłuższe. Zdecydowanie polecana jest osobom o ciemnych włosach, praktycznie nieskuteczna zaś dla osób o włosach jasnych i rudych. Dzieje się tak dlatego, że stosowany laser oddziaływuje na barwnik włosa - im jest go więcej tym zabieg jest efektywniejszy.

Przeciwwskazaniem do stosowania tej metody są nadwrażliwość na światło, stany zapalne i alergiczne oraz skłonność do tworzenia się blizn. Zabiegu nie wykonuje się także na opalonej skórze, z tego względu najlepszym na przeprowadzenie depilacji jest okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Depilacja laserowa przeprowadzana jest wyłącznie w gabinetach kosmetycznych, za pomocą laserów aleksandrytowych, diodowych i neodymowo-yagowych. I tylko te dopuszczają przeprowadzenie zabiegu przez wykwalifikowaną kosmetyczkę. Inny rodzaj lasera może być stosowany wyłącznie przez lekarzy dermatologów.

Zabieg depilacji laserowej polega na całkowitym zniszczeniu mieszka włosowego poprzez wykorzystanie zdolności barwnika włosa do absorpcji energii laseru. Skierowany na włos promień lasera bezpośrednio oddziaływuje na barwnik włosa wywołując w mieszku włosowym reakcję termiczną (zamiany energii lasera w ciepło) i tym samym powodując zniszczenie struktur włosa, który już nie odrasta.

Warto wiedzieć, że całkowicie usunięte zostają wyłącznie włoski będące w fazie wzrostu (anagen), w związku z tym zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Zwykle do trwałego usunięcia włosków potrzeba 3-8 sesji wykonywanych co 4-6 tygodni. Następnie, raz w roku, należy wykonywać zabieg przypominający. Statystycznie podczas pierwszego zabiegu zostaje usuniętych 40-60% włosków, po trzech - ok. 92%.

Po depilacji laserowej przez 3-4 tygodni nie można się opalać. Metoda ta może również wywołać oparzenia, zaczerwienienia i obrzęk.