Golenie

Golenie to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia. Jest najszybsza, najłatwiejsza i, co najważniejsze - bezbolesna. Nie należy ona jednak do najbardziej efektywnych - zgolone włoski odrastają już po 2-3 dniach i w związku z tym cały zabieg trzeba często powtarzać.

Metoda ta polega na usunięciu górnej, wystającej ponad powierzchnię skóry, części włosa, bez ingerencji w cebulkę włosową. Pozostawia skórę gładką i bez żadnych podrażnień. Najlepiej nadaje się do usuwania włosków z nóg, okolic bikini i pach.

Do depilacji tą metodą najczęściej stosowane są maszynki ręczne do golenia lub elektryczne golarki. Golarki elektryczne są mniej dokładne, jednak delikatniejsze dla skóry. Podczas golenia maszynką ręczną istnieje ryzyko skaleczenia. Dlatego zaleca się wykonywanie tego zabiegu podczas kąpieli lub pod prysznicem, na zwilżonej i pokrytej specjalną pianką lub żelem do golenia, skórze.

Po pewnym czasie stosowania tej metody na skórze może pojawić się uczucie szorstkości, a co z tym się wiąże - również większa skłonność do podrażnień i skaleczeń. Aby temu zapobiec należy utrzymywać odpowiednie nawilżenie skóry stosując odpowiednie balsamy i kremy nawilżające.