Depilacja woskiem jest jedną z najskuteczniejszych metod utrzymania gładkiej skóry przez długi okres czasu. Nie należy do bardzo kosztownych, jednak jest dosyć bolesna. Nadaje się do wszystkich partii ciała, ale nie może być stosowana przez osoby ze skłonnościami do pękania naczynek krwionośnych oraz mające żylaki. Depilacja woskiem może być przeprowadzana w gabinetach kosmetycznych oraz w warunkach domowych.
Woskowanie polega na usunięciu włosa wraz z cebulką włosową. Odrastające włoski są delikatniejsze, jaśniejsze i słabsze. Efekt utrzymuje się przez okres 3-6 tygodni. Zabieg może wywołać podrażnienie skóry oraz zapalenie mieszków włosowych, warto więc przeprowadzić go u sprawdzonej, wykwalifikowanej kosmetyczki.
Wyróżniamy dwa typy depilacji woskiem: na ciepło i na zimno.
Woskowanie na ciepło przeprowadza się z reguły w gabinetach kosmetycznych, choć na rynku są już dostępne woski do samodzielnego użycia w domu. Polega ono na nałożeniu na skórę rozgrzanego wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Gorący wosk rozgrzewa i rozluźnia mieszek włosowy, dzięki czemu włos jest łatwiejszy do usunięcia. Następnie na warstwę wosku nakleja się pasek materiału i zdecydowanym ruchem zrywa się go w kierunku pod włos.
Przy samodzielnym przeprowadzaniu zabiegu w domu należy pamiętać, by kontrolować temperaturę wosku - zbyt gorący może wywołać poparzenie skóry. Resztki wosku najlepiej zmyć oliwką dla dzieci.
Depilację woskiem na zimno przeprowadza się najczęściej w warunkach domowych i stosuje się do tego specjalne, dostępne w sklepach, depilujące plastry z woskiem. Gotowy plaster należy ogrzać w dłoniach, następnie nakleić na skórę, wygładzić i zerwać zdecydowanym ruchem. Wymaga to jednak wprawy w odrywaniu plastrów, w przeciwnym wypadku jest to bardzo bolesne.