Depilacja - informacje podstawowe

Depilacja to zabieg usuwania zbędnych włosków z różnych partii ciała przy zastosowaniu jednej z wielu dostępnych metod. Zabiegi te mogą być przeprowadzane zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych. Efekt gładkiej skóry z reguły jest natychmiastowy, jednak, w zależności od użytej metody, mniej lub bardziej trwały.

Z uwagi na sposób usuwania włosków zabiegi dzieli się na:
  • depilację, czyli usuwanie części włosa wystających ponad powierzchnię skóry. Jest to najbardziej nietrwała metoda, włoski odrastają już po 2-3 dniach. Jej główną zaletą jest jej bezbolesność. Zaliczamy do niej: golenie maszynką ręczną i elektryczną oraz metody chemiczne,
  • epilację, czyli usuwanie włosków wraz z cebulką. Te metody należą do najbardziej skutecznych. Włoski odrastają po 3-5 tygodni i są cieńsze, słabsze i jaśniejsze, a w niektórych przypadkach usuwane są na stałe. Z reguły jednak sposoby te są dosyć bolesne i z tego powodu nie każdy się na nie decyduje. Najbardziej rozpowszechnionymi metodami epilacji są zabiegi z użyciem wosku, pasty cukrowej, depilatorów, lasera i elektrolizy.

Ze względu na trwałość depilację można podzielić na:
  • czasową, w której po krótszym bądź dłuższym czasie włoski odrastają. Dzieje się tak w przypadku zastosowania maszynki do golenia, środków chemicznych, depilatorów, wosku oraz pasty cukrowej,
  • trwałą, w której włoski zostają usunięte na stałe, m.in. metoda laserowa i elektrolityczna.

Metod depilacji dostępnych na rynku jest wiele. Nie wszystkie jednak nadają się do każdej części ciała, niektóre wymagają dodatkowych zabiegów. W kolejnych rozdziałach zostały przedstawione najważniejsze aspekty najczęściej stosowanych sposobów usuwania zbędnego owłosienia oraz zasady prawidłowej pielęgnacji depilowanej skóry.